Klub rotariański działa już od kilku lat, a w maju minie pięciolecie jego powstania. Niedawno członkowie Klubu wzięli udział w spotkaniu dystryktu w klubie RC Wrocław Panorama (we Wrocławiu istnieją trzy takie kluby) na temat "Dokąd zmierza Rotary". Wprowadzający wykład wygłosił członek honorowy polanickiego klubu, prof. Wojciech Witkiewicz, założyciel Rotary we Wrocławiu.
Podczas naszego spotkania klubowego, które odbyło się 1 grudnia w Polanickim Gościńcu, mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli utalentowanej rodziny aktorskiej: Pawła Królikowskiego z synem Antonim.
Paweł Królikowski
W niedzielę, 14 września 2014 r. na polanickim Deptaku, przed Hotelem Europa, Rotary Club Polanica-Zdrój zorganizował I OTWARTY DZIEŃ ROTARY. Nasz piknik cieszył się dużym zainteresowaniem licznie przybyłych mieszkańców Polanicy-Zdroju oraz osób przyjezdnych. W programie imprezy odbyło się wiele interesujących wydarzeń, m. in.:
• zabawa fantowa, składająca się z 330 pełnych losów oraz dwóch nagród głównych - dużego misia-przytulanki oraz roweru młodzieżowego, które stanowiły dodatkową atrakcję oraz były rozlosowane wśród wszystkich posiadaczy losów obecnych na zakończeniu zabawy;

2 czerwca 2012 r. w szacownym obiekcie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, wpisanym na listę dziedzictwa narodowego, odbyła się uroczystość wręczenia statuetek i tytułów Honorowych członków Klubu Rotariańskiego w Polanicy-Zdroju.
2 kwietnia 2012 r. nasz klub odbył wyjazdowe posiedzenie w Zajeździe "Tajemniczy Ogród" w Szczytnej. Wystąpiło dwóch guest speakerów:
- Andrzej Merkur - Prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju;
- Stanisław Kamiński - polaniczanin, były Konsul RP w Brześciu na Białorusi.
Gościliśmy również zaprzyjaźnionego rotarianina z klubu Wrocław Panorama, redaktora naczelnego "Rotarianina" - Janusza Klinowskiego.
W ubiegłą niedzielę w restauracji Polanicki Gościniec wyjątkowo rozległ się dźwięk dzwonu rotariańskiego, bowiem do klubu RC Polanica-Zdrój zawitał z wizytą gubernator dystryktu Rotary International Polska–Białoruś–Ukraina Mirosław Hawryliw. Odwiedziny każdego klubu Rotary w dystrykcie należą do jednego z jego obowiązków. Prezydent najmłodszego klubu rotariańskiego w Polsce Henryk Grzybowski przedstawił członków klubu i opowiedział o jego działalności. Jest się czym pochwalić, bowiem klub funduje stypendium dla uzdolnionej skrzypaczki z Kłodzka, kształcącej się już we Wrocławiu i w znacznej mierze wspomógł zakup skrzypiec dla Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku. Udało się dopiąć, za pośrednictwem RC Mińsk, darowiznę medykamentów dla szpitala w Brześciu na Białorusi. Zaawansowane są przygotowania do wyjazdu siedemnastoletniej członkini rotariańskiego Interaktu na roczny pobyt w USA.
Na przełomie roku, po długim czasie, wielu staraniach darczyńców i wielu komplikacjach, udało się doprowadzić do końca sprawę darowizny komponentów do produkcji płynów do dializy. Pomysłodawcami i darczyńcami byli: członek klubu RC Polanica-Zdrój, dr Kazimierz Czechowicz i jego partner z firmy LC Partners dr Bogdan Lange. Oni właśnie w rozmowie z prezydentem Klubu Henrykiem Grzybowskim, wyrazili gotowość przekazania za pośrednictwem RC Polanica tych surowców, posiadających wszystkie unijne atesty wymagane przez władze sanitarno-medyczne Białorusi. W ten sposób uruchomili łańcuch dobrej woli. Wiedząc, dzięki komunikatom mailowym, o wyjeździe grupy polskich rotarian na Białoruś we wrześniu ub. r., prezydent Klubu porozumiał się z Renatą Jarosławską z Klubu Rotary Warszawa Sobieski, która przekazała sprawę dalej, do Mikhaila Gokhmana, past-prezydenta RC Mińsk. On poprzez swoje kontakty znalazł szpital, który stosuje takie odczynniki podczas terapii. Ponieważ Mikhail jest człowiekiem niesłychanie zajętym, nieoceniona okazała się pomoc sekretarza Klubu, Violet L. Tumaschik.
W ubiegły weekend na zaproszenie Rotary Club Polanica-Zdrój gościła w Polsce dziesięcioosobowa grupa rotarian z RC Lingen z Dolnej Saksonii na czele z prezydentem prof. Wolfgangiem Grosse-Heitmeyerem, prezydentem-elektem Franzem Johannesem Büterem oraz past-prezydentem Hansem Willenbrockiem. Koledzy z Lingen odwiedzili już Polanicę 5 lat temu, w drodze do Kudowy, gdzie wydatnie wspomagali Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci „ORLIK” w Kudowie-Bukowinie. Już wtedy namawiali nas do założenia klubu w Polanicy. Wielu z nich także osobiście wielokrotnie niosło pomoc dla ośrodka wychowawczego dla dzieci w Polanicy, po raz kolejny w stanie wojennym w akcji Polenhilfe, kiedy to zbierano dary dla społeczności polanickiej na apel Georga Wenzela i po wielkiej powodzi w 1998 r., gdy miasto Lingen pomogło powodzianom. Warto przypomnieć nazwiska tych rotarian: Harald Müller, właściciel 1200-osobowej firmy, sam prof. W. Grosse-Heitmeyer, ordynator oddziału kardiologii interwencyjnej w Lingen, H. Willenbrock.