ROTARIANIE Z LINGEN W POLANICY-ZDROJU

W ubiegły weekend na zaproszenie Rotary Club Polanica-Zdrój gościła w Polsce dziesięcioosobowa grupa rotarian z RC Lingen z Dolnej Saksonii na czele z prezydentem prof. Wolfgangiem Grosse-Heitmeyerem, prezydentem-elektem Franzem Johannesem Büterem oraz past-prezydentem Hansem Willenbrockiem. Koledzy z Lingen odwiedzili już Polanicę 5 lat temu, w drodze do Kudowy, gdzie wydatnie wspomagali Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci „ORLIK” w Kudowie-Bukowinie. Już wtedy namawiali nas do założenia klubu w Polanicy. Wielu z nich także osobiście wielokrotnie niosło pomoc dla ośrodka wychowawczego dla dzieci w Polanicy, po raz kolejny w stanie wojennym w akcji Polenhilfe, kiedy to zbierano dary dla społeczności polanickiej na apel Georga Wenzela i po wielkiej powodzi w 1998 r., gdy miasto Lingen pomogło powodzianom. Warto przypomnieć nazwiska tych rotarian: Harald Müller, właściciel 1200-osobowej firmy, sam prof. W. Grosse-Heitmeyer, ordynator oddziału kardiologii interwencyjnej w Lingen, H. Willenbrock.

W piątek wieczorem niemieccy rotarianie po spacerze na deptaku zjedli kolację w Gospodzie Altheide, w sobotę w towarzystwie polanickich rotarian Andrzeja Olszewskiego – prezydenta klubu, prezydenta-elekta Henryka Grzybowskiego i sekretarza klubu Grzegorza Junga zwiedzili uzdrowisko m.in. pijalnię, Sanatorium „Wielka Pieniawa" (gdzie obejrzeli kilka pokojów oraz nowoczesny kompleks basenów i saun oraz plażę), osiedle apartamentowców „Parkowa Polana" oraz Specjalistyczne Centrum Medyczne, które pokazał im osobiście dyrektor Krzysztof Wywrot. Tu ciekawe były porównania rzeczywistości polskiej i niemieckiej opieki zdrowotnej. Później zwiedzili Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, w którym towarzyszyła im członkini naszego klubu, Beata Dębowska, gdzie wzięli udział w czerpaniu papieru.

Wieczorem w sali konferencyjnej Hotelu Polanica odbyło się wspólne zebranie obu klubów. Opowiadano o prowadzonych projektach stypendialnych, pomocy dla szkół, przedstawiono członków obu klubów. Rotarianie z Lingen przekazali czek z przeznaczeniem na realizację tych zamierzeń. W ramach programu artystycznego wystąpili z koncertem: młody akordeonista Andrzej Opaliński i stypendystka klubu, skrzypaczka Katarzyna Tracz. Następnie kontynuowano rozmowy przy kolacji do późnych godzin wieczornych.