UROCZYSTY CHARTER

charter_0029 maja 2010 r. odbyła się uroczystość charteru klubu RC Polanica-Zdrój. Miała ona miejsce w sali koncertowej przy pijalni wód mineralnych położonej w polanickim Parku Zdrojowym. Udział wzięli przedstawiciele życia publicznego Ziemi Kłodzkiej: samorządowcy, przedstawiciele kultury, nauki, szkolnictwa, medycyny, życia gospodarczego, prezesi firm, instytucji i stowarzyszeń. Obecni byli również nasi przyjaciele-rotarianie z klubów rotariańskich: RC Wrocław, RC Wrocław Centrum, RC Wrocław Panorama, RC Jelenia Góra, RC Karpacz-Karkonosze, RC Świdnica-Wałbrzych.

Wieczór rozpoczął się od powitania gości przez mistrza ceremonii, członka klubu Henryka Grzybowskiego. Ideę ruchu rotariańskiego, co oznacza słowo Rotary, jakie niesie przesłania, przedstawił lekarz dziecięcych serc, prof. Krzysztof Wronecki, past-prezydent i prezydent-elekt Klubu Rotary Wrocław. Nazwa Rotary zobowiązuje, to także służba drugiemu człowiekowi. Następnie aktualna prezydent RC Wrocław, naszego klubu-matki, Krystyna Krupa wraz z Józefem Dziąsko dokonała wręczenia insygniów klubowych: dzwonu, którego dźwięk oznacza rozpoczęcie i koniec spotkania klubowego oraz łańcucha prezydenta. Później prowadzący, wiceprezydent Henryk Grzybowski zapoznał gości z krótką historią powstawania tego klubu (dla zobrazowania okresu dojrzewania idei Rotary w Polanicy użył tytułu jednego z wykonanych utworów – Lata pielgrzymstwa), a prezydent Andrzej Olszewski przedstawił cel i działania klubu, a także jego członków.

charter[36]Kulminacyjnym punktem programu charteru było wystąpienie Gubernatora Dystryktu 2230 (obejmującego Białoruś, Polskę, Ukrainę), który wręczył kartę rotariańską (od angielskiej słowa „chart” tradycyjnie bierze nazwę uroczystość przyjęcia nowego klubu do rodziny rotariańskiej.) Następnie gubernator przy pomocy dra Ryszarda Jadacha z Wrocławia, „ojca chrzestnego” polanickiego klubu, wręczył członkom odznaki rotariańskie.

charter[58]Wśród podjętych przez nasz nowy klub działań jest ufundowanie rocznego stypendium dla skrzypaczki Katarzyny Tracz, które wręczył stypendystce prezydent Andrzej Olszewski. Na koniec odczytano fragment gratulacji od Heinricha Gehringa, prezydenta klubu Rotary z Lingen (Niemcy), który to klub przyczynił się do podtrzymania idei rotariańskiej w Polanicy.

Mistrz ceremonii podziękował gościom za uczestnictwo w charterze, za to, że zechcieli być z nami w tym ważnym dla nas momencie i zaprosił ich do uczestnictwa w bankiecie, zorganizowanym w miejscu klubowych spotkań, Gościńcu Polanickim.

Atrakcją wieczoru były stojące na wysokim poziomie występy artystyczne i tak:

charter[17]- występ orkiestry dziecięcej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Kłodzku pod dyrekcją Zbigniewa Szuby, która wykonała utwory: Requiem for a dream – Clinta Mansella, wiązankę utworów Michaela Jacksona – Memory of Michael Jackson i wiązankę utworów z filmów Walta Disneya; autorem aranżacji był Zbigniew Szuba;

charter[19]

· występ pianistki Anny Jadach – utwory Franciszka Liszta – Années de pèlerinage (Lata pielgrzymstwa), Vallée de Obermann i Fryderyka Chopina – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2. Ania jest żywym przykładem programu Rotary „Międzynarodowa wymiana młodzieży”, cały rok spędziła w Stanach, chodziła do amerykańskich szkół, gościła w amerykańskich domach, prywatnie córka ojca chrzestnego RC Polanica, b. skromnego człowieka, dr. Ryszarda Jadacha;

charter[30]· występ Clary Olszewskiej (klarnet): Wolfgang Amadeusz Mozart Rondo; Clara jest aktualną I wicemiss Polanicy i córką prezydenta RC Andrzeja Olszewskiego;

charter[33]

· występ Timothy’ego Imlay’a (wiolonczela): własna kompozycja;

charter[60]· występ stypendystki Katarzyny Tracz: Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert e-moll cz. I;

charter[62]

· występ Bartosza i Kacpra Nakwasińskich (fortepian na cztery ręce): Leopold Koželuch – Presto, oraz utwory Fryderyka Chopina – Preludium, pieśn Życzenie.

Foto: Janusz Klinowski